Gabiónová stena ako dekoratívny prvok na záhrade

gabion wall-mur-retaining-pebble
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 1/18


Hľadáte originálne nápady, ktoré vás inšpirovajú k vybudovaniu zadržiavacej steny vo vašej záhrade? Počuli ste o tom gabiónová stena a gabionáž? Odporúčame vám prečítať si náš článok venovaný tomuto praktickému záhradnému nábytku! Vo februári si Seattle oslávil 27. výročie "Kvetinovej a záhradnej výstavy severozápadu". Viac ako 300 predajcov sa podieľalo na zdieľaní svojich kreatívnych nápadov a inšpirovalo vlastníkov záhrad. Ukázali krásne príklady moderného záhradného dizajnu. Jedným zo súčasných trendov je gabiónová stena a jej dekoratívna úloha v súčasnej záhrade. Vyplnený farebnými sklenenými fľašami, kamennými zmesami, mechmi a blikajúcimi svetlami je už zrejmé, že tento prvok sa stal neoddeliteľnou súčasťou výzdoby v súčasných záhradách. Gabionáž ponúka širokú škálu tvorivosti a aplikácií, ktoré sa dajú použiť na záhrade.

Gabiónová stena ako záhradná dekorácia - čo to predstavuje?

gabion wall-galets-filelet-metallic-glass-modern
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 2/18

Vo všeobecnosti gabióny predstavujú veľké kovové klietky naplnené kamienkami, rastlinami a inými materiálmi. Najčastejšie sa používajú ako zadržiavacie steny alebo ako vonkajšie steny. Klietka je zvyčajne vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, pozinkovanej ocele alebo práškovanej ocele. S kruhovými alebo špirálovými spojovacími prvkami sú rôzne kovové prvky usporiadané do obdĺžnikov. Vzhľadom na hmotnosť, trecie sily a spájací stôl, nie je potrebné dodatočné upevnenie.

Dekoratívna gabiónová stena v záhrade - náklady

stena z gabionov-dekorácie-moderný záhradný idea turf
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 3/18

Gabionáž na záhrade, ako ozdobný prvok, má relatívne nízke náklady. Oceľové klietky najčastejšie predstavujú zvárané drôtené pletivo. V závislosti od plnenia sa náklady môžu značne líšiť. Ak sa rozhodnete použiť recyklovaný betón, náklady budú pomerne nízke. Ak používate dekoratívne sklenené fľaše alebo zrkadlové povrchy, táto voľba výrazne zvýši náklady.

Výhody a nevýhody gabionovej steny

stena z gabionov-dekorácie-záhradné-kameň-kvety Grass-ornament
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 4/18


- Gabionová stena, ako dekoratívny prvok v záhrade, sa ľahko staviame. Vzhľadom na vysokú hmotnosť naplnených oceľových klietok môže prídržná stena odolávať a zostať stabilná, napríklad pri zemetrasení. Rovnako nie je potrebné pripravovať podlahu určitým spôsobom alebo dokonca na povrch pre konštrukciu gabionovej steny.
- Ďalšou dôležitou ďalšou výhodou je dlhovekosť gabionových stien v záhrade. Dažďová voda preteká skalami a veľkými kameňmi, a preto hydrostatický tlak, ktorý eliminuje riziko posunutia alebo deformácie v priebehu času. Zároveň sila materiálov, ktoré nekorodujú v priebehu času, robí gabionovú stenu odolnejšou.
- Gabionáž ako dekorácia v záhrade má trvanlivú kvalitu a chráni životné prostredie. Keď sa recyklovaný betón alebo horniny opätovne používajú, množstvo odpadu a súvisiace náklady na pohonné látky sa výrazne znižujú.

Gabiónová stena ako kontrast s dreveným schodiskom

1

stena z gabionov-dekorácie-záhradné-udržanie rastliny zelené drevo schodisko
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 5/18

Sponzorované odkazy

- Gabionové steny majú ešte jednu výhodu - harmonicky sa miešajú s každou záhradou, pretože je to ich prirodzené prostredie.

- Nie je pochýb o tom, že gabionové steny majú nedostatky aj napriek ich veľkolepým výhodám. Kvôli svojej veľkosti zaberajú veľa priestoru na záhrade. Takéto dekorácie môžu byť nevhodné pre malé záhrady, kde je priestor obmedzený.

- Sloty medzi kameňmi a ďalšími prvkami, ktoré sú súčasťou náplne gabionovej steny, poskytujú azyl malým zvieratám. Podľa Vášho osobného názoru to možno považovať za pozitívny aspekt.

Prečo sa používajú gabionové steny?

stena z gabionov-dekorácie-Zahrádka múr zadržiavajúce Grass-ornament
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 6/18


V minulosti boli gabióny obranným systémom používaným na rýchlu ochranu pozície dělostřeleckého požiaru. Dnes ich architekti využívajú ako funkčné prvky, ale tiež profitujú z ich schopnosti vytvárať estetické efekty vo vonkajších priestoroch.

Gabiónová lavica s dreveným sedadlom

stena z gabionov-dekorácie-záhradné lavice, sedadlo drevo palm
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 7/18


Gabióny, ako dekoratívne prvky na záhrade, môžu byť prezentované vo forme veľkých kvetín, lavíc atď. Kvôli veľkosti gabiónu, ktorý je zvyčajne medzi 0,30 cm a 0,70 cm, môže byť gabiónová stena použitá ako záhradná lavica alebo ako kontajner pre rastliny.
Aby sme získali profesionálny vzhľad, môžeme použiť drevené panely alebo dosky ako sedadlo pre naše gabionové lavice. Dodatočné osvetlenie medzi drážkami prinesie nádych originality. Pokiaľ ide o plnenie gabiónov, rozhodnite sa pre zmes, ktorú spojí pletené drôty klietky. Spravidla je potrebný priemer najmenej 7,5 cm. Gabionáž nevyžaduje špeciálnu údržbu.

Gabióny ako vonkajšia stena a dekoratívna stena

stena z gabionov-dekorácie-záhradné-stone štrkové a palm-múr exteriér
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 8/18

Všetci sme počuli o "vonkajšej miestnosti", nie? Dekoratívna gabiónová stena na záhrade dokáže doslova vymedziť vonkajší priestor všetkého ostatného. Zároveň predstavuje prirodzený prechod medzi fasádou domu a záhradou. Gabionová stena má šarm a hrá praktickú úlohu. Takáto stena bude lietať príjemnými tieňmi na záhrade, keď príde leto. Buďte kreatívni a pridajte kamene rôznych tvarov, veľkostí a farieb, aby ste dali gabionu farbu a textúru.

Naplňte drevený gabión a ozdobte ho sviečkami

nástenné gabióny-dekorácie-záhradné umývačky-drevené-sviečky gabiónové steny
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 9/18

Kamene a betón nie sú jedinými možnosťami naplnenia gabiónu na záhrade. Môžete tiež použiť padlý strom a rozrezaný na plátky. Vyplňte dutiny sviečkami alebo inými drobnými predmetmi. Buďte opatrní a nenechávajte horiace sviečky bez dozoru!

Gabiónová stena v záhrade - ozdobná myšlienka s červenými kovovými akcentmi

gabiónové múru dekorácie, moderné záhradné akcenty-metal-červeno-ulička bench-wood
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 10/18

Ako vidíte na fotografiách v našej galérii, úloha gabionáže v súčasných záhradách je viac ako funkčná! Ich úloha v pôvodnej dekorácii na vonkajšej strane je čoraz viac populárna. Používané v neočakávaných podobách, gabionové steny, ploty a lavice sú skutočne originálne!

Schránka a fontána gabiónu

stena z gabionov-dekorácie-záhrada idea-box Letter-fontána
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 11/18

Gabionáž sa môže použiť ako rám pre takmer všetky typy dekorácií v záhrade. Ako je znázornené na tomto obrázku, môže slúžiť dokonale pre poštovú schránku alebo pre veľmi originálnu fontánu. Existuje mnoho spôsobov, ako integrovať gabióny do našich záhrad. Napríklad, môžu byť použité na obklopenie drevenej paluby, alebo na vytvorenie gabionového stola alebo lavice. Môžeme zdobiť gabiony rastlín, aby im dali zelenú a originálnosť. V závislosti od vášho osobného vkusu dáte svojmu gabionu prirodzený alebo komerčný vzhľad. Odporúčame, aby ste pestovali sukulenty alebo okrasné trávy tak, aby pokryli základňu gabionovej steny. Je to veľmi zaujímavý a veľmi originálny nápad.

stena z gabionov-dekorácie-Záhradka stolový zásobník na drevené lavice-sukulentná
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 12/18

Ďalšou zaujímavou variáciou je integrácia mnohých hrncov zelených rastlín do gabionovej steny. Rozhodnite sa pre druhy rastlín, ktoré odolávajú suchu. Výsledkom je gabiónová stena plná života a zelene. Rastliny tiež zjemňujú vzhľad kamennej steny. Budete mať štruktúru a farbu tým, že sa rozhodnete pre rastliny vhodné na pestovanie v suchých záhradách, ako sú kapradiny, sedum a rastliny.

Záhrada ponorená do sviežej vegetácie so záhradnou stenou

múr-gabion-dekorácie-záhrada-terasa-drevo-kamienkové-sukulenty nástenný gabión
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 13/18

Veľmi obľúbená gabiónová oporná stena

múr-gabion-dekorácie-záhradné-hrnce-zelené-rastliny-kamene steny v gabióne
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 14/18

Gabiónová stena - oko v záhrade

gabion wall -gallets-pebbles-furniture-garden-metal
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 15/18

Praktická a estetická zadná stena gabionu

stena z gabionov-dekorácie-záhradné-schodisko-metal-grass ornament
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 16/18

Gabionáž v súčasnej záhrade

gabiónová stenová kazeta-kovový strom
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 17/18

Praktický Gabión s integrovanou záhradnou lavicou

stenový gabion -banc-integrovaný
Gabiónová stena ako ozdobný prvok na záhrade Záhrada | 18/18

1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

76 + = 81

Back to top